ATAS

Acil tıp, ATAS (Acil Tıp Asistan Sempozyumu) ile ülkemizde kendi branşındaki tıpta uzmanlık öğrencileri adına sempozyum yapan ilk ve tek branştır. İlk olarak Ankara’da 2006 yılında yapılan ATAS, her yıl ara vermeden gerçekleştirildi ve artık geleneksel bir etkinlik olarak anılmaya başlandı. ATAS’ın gerçek bir asistanlık sempozyumu olması için sempozyum başkanları ve düzenleme kurullarının hemen tamamı acil tıpta uzmanlık öğrencilerinden oluşturuldu.

Sempozyumunun bilimsel konuları genellikle kliniklerin tanıtımı,  tıpta uzmanlık öğrenimi, asistanların kariyer planlamaları, iş imkânları üzerine yoğunlaşmaktadır. ATAS’ın esas amaçlarından birisi de acil tıp asistanlarının tanışmaları, fikir alışverişi yapmaları ve kendi geleceklerini planlamaları için uygun ortamlar oluşturmaktır.

Henüz kariyerlerinin başlarında olan acil tıp asistanlarının organizasyon yapma becerisi, liderlik, kişisel gelişim için bulunmaz bir fırsat oluşturan ATAS’lar, Acil Tıp Asistan Birliği’nin (ATAB) en önemli organizasyonlarından birisidir. ATAB’ın ana misyonu olan, “acil tıpta uzmanlık öğrencilerinin kendi geleceği üzerinde söz sahibi olması ve her bakımdan yetkin acil tıp uzmanlarının yetiştirilmesi” adına ATAS’lar önemli bir kilometre taşı olmuştur.

Acil Tıp Asistan Sempozyumları her yıl ülkenin çeşitli şehirlerinde dolaşmaya devam edecek. Acil Tıp asistanları kendi kliniklerinden getirdikleri tecrübeler ve farklılıklar ile ATAS’ın ruhuna bir renk katacaklar.Artık kendi kanıtlamış bir organizasyon olan ATAS; Türkiye Acil Tıp Derneğinin kanatları altında büyümeye devam edecektir.